Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***

Week#2
12/12/2011

Division I
Provided By
Coach Kenneth Hammonds & Coach Josh Bosken
Division II
Provided By
Coach Garrett House
106 lbs

1.        Chris DeBian (Cleveland) Freshman
2.        Jon Boatman (Greenville) Sophomore
3.        Devan Cyree (Tullahoma) Freshman
4.        Casey Dodson (Eagleville) Freshman
5.        Dyer Rose (Bradley Central) Junior
6.        Austin Houser (Soddy Daisy) Freshman

This week:
106 lbs

1.           Elijah Oliver (CBHS) Freshman
2.           Michael Echart (Father Ryan) Soph.
3.           James Westbrooks (McCallie) Freshman
4.           Michael Murphy (Baylor) 8th Grade
5.           Justin Becci (Brentwood Acad.) Fresh.
6.           Cannon McCullough (BGA) Sophomore

This week: Oliver was 4-0 while claiming OW in his pool at the Cleveland Duals picking up a 22-7 win over Westbrooks, a 7-1 defeat of DeBian (Cleveland), and a fall of Houser (Soddy).  Echart was 3-1 at the Cleveland Duals.  Westbrooks was 0-2 at the Cleveland Duals.  McCullough took 2nd at the McGavock Invitational.
113 lbs

1.      Jacob Stevens (Soddy Daisy) Junior
2.      Austin Stevison (Cleveland) Sophomore
3.      Tyler Smith (Houston) Senior
4.      Chris Dalrymple (Bolton) Senior
5.      Dakota Reams (Bradley Central) Sophomore
6.      Deangelo James (Tyner) Junior

This Week

 
113 lbs

1.           John David Santi (CBHS) Junior
2.           Chris Wesnofske (Father Ryan) Fresh.
3.           Ronson Marsh (St. Benedict) Freshman
4.           Brandon Abraham (Briarcrest) Senior
5.          
6.          

This week:  Santi was 2-2 at the Cleveland Duals with loses of 5-0 to Stevens (Soddy) and 14-4 to Stevison (Cleveland).  Wesnofske lost to Stevens 11-2 en route to a 3-1 record at the Cleveland Duals.
120 lbs

1.       Alex Kaferle (Tullahoma) Senior
2.       Austin Oliver (Cleveland) Junior
3.       Nick Insalaco (Wilson Central) Junior
4.       Kyle Kuehnhold (Ravenwood) Senior
5.       Zach Heavilon (Stone Memorial) Senior
6.       Andrew Armstong (Sullivan South) Junior

This Week:
 
120 lbs

1.           Adam Connell (McCallie) Sophomore
2.           Nick Gray (CBHS) Junior
3.           Collin McNally (Father Ryan) Junior
4.           John Eady (Baylor) Senior
5.           Kyle Jennings (St. Benedict) Junior
6.           John Tully (MBA) Junior

This week: Connell was 3-0 at the Cleveland Duals with a 9-4 win over Gray.  Gray was 3-2 at the Cleveland Duals with a 6-0 loss to Oliver as well.  McNally did not wrestle at Cleveland as Marcelo Morrice occupied that role for Fathr Ryan.  Eady was 2-1 at the Cleveland Duals.  Jennings finished 2nd at the McGavock Invitational.
126 lbs

1.       Jack Boone (Notre Dame) Senior
2.       Jericho Crutcher (Bradley Central) Senior
3.       Joel Simpkins (Cleveland) Junior/ Ezra Taylor (Cleveland) Freshman
4.       Cole Schurlknight (Science Hill) Senior
5.       Josh Deckleman (Soddy Daisy) Sophomore
6.       Paul Agnew (Centennial) Senior


This week:
126 lbs

1.           Zach Watson (Baylor) Senior
2.           Tate Robinson (CBHS) Sophomore
3.           Danny Maloney (Brentwood Acad.) Sen.
4.           Hal Fisher (Father Ryan) Freshman
5.          
6.          

This week: Watson was 4-0 at the Cleveland Duals.  Robinson was 5-0 at the Cleveland Duals including a fall over Deckleman (Soddy).  Fisher was 1-3 at the Cleveland Duals including an 11-1 loss to Deckleman (Soddy).
132 lbs

1.       Austin Woods (Franklin) Senior
2.       Haden Hamilton (Cleveland) Junior
3.       Gage Richmond (Soddy Daisy) Sophomore
4.       Grayson Mullin (Notre Dame) Senior
5.       Austin Richard (Wilson Central) Sophomore
6.       Tyler Knowles (Science Hill) Senior


This week:
132 lbs

1.           Brandon Brunner (Baylor) Junior
2.           Tim Westbrooks (McCallie) Senior
3.           Matt Johnson (CBHS) Senior
4.           Pierce Olson (BGA) Junior
5.           Cayce Ortale (MBA) Senior
6.           Ryan Simpson (Father Ryan) Soph.

This week: Brunner did not compete at the Cleveland Duals, Nick Standefer represented Baylor at this weight finishing with a 2-2 record.  Westbrooks was 3-0 at the Cleveland Duals including a 6-3 decision over Johnson.  Johnson was 2-2 at the Cleveland Duals losing by fall to Richmond (Soddy) and gaining a fall over Simpkins (Cleveland).  Olson was 2nd at the McGavock Invitational with lose coming to Garcia (McGavock).  Simpson was 0-2 at Cleveland as Mike Akers and Patrick Cosgrove also split time at 132.
138 lbs

1.       Cambell Lewis (Soddy Daisy) Senior
2.       Carlos Garcia (McGavock) Senior
3.       Caleb Langford (Walker Valley) Junior
4        Caleb Little (Independence) Senior
5.       Brandon Strickland (Cleveland) Senior
6.       Nate Croley (Pigeon Forge) Junior


This week:
138 lbs

1.           Alex Ward (McCallie) Senior
2.           Luke Parish (CBHS) Junior
3.           Mike Akers (Father Ryan) Junior
4.           Matthew Davidson (MBA) Senior
5.           Mikey Bascom (St. Benedict) Senior
6.           Blake Sutherland (Baylor) 8th

This week: Ward was 2-0 at the Cleveland Duals including a 10-2 win over Parish.  Parish was 2-2 at the Cleveland Duals with his other lose coming 4-2 to Lewis (Soddy Daisy) but with a fall over Hamilton (Cleveland) and a 9-2 win over Little (Independence).  Akers was 2-0 at Cleveland with 1 win coming at 132.  Bascom won the McGavock Invitational.  Sutherland was 3-1 at the Cleveland Duals with his lone loss coming to Austin Woods (Franklin).
145 lbs

1.       Turbo Smith (Soddy Daisy) Junior
2.       Aaron Lopez (Cleveland) Junior
3.       Chad Isbell (Clarksville) Senior
4.       Gabe Hamilton (Brentwood) Senior
5.       Zac Fordham (Chattanooga Central) Senior
6        Logan Young (Gibbs)

This week: Smith split with #1 D2 Baker
145 lbs

1.           Kaleb Baker (CBHS) Junior
2.           Mark Marchetti (Father Ryan) Junior
3.           Bryson Popp (Baylor) Junior
4.           Daniel Bellet (MBA) Senior
5.           Connor McCroskey (DCA) Junior
6.           Damian Kaminski (St. Benedict) Junior

This week: Baker was 5-0 at the Cleveland Duals.  Baker split matches over the weekend with Turbo Smith (Soddy) losing 2-1 on Friday night and winning by fall on Saturday.  Marchetti decisioned Smith (Soddy) 3-2 while compiling a 3-0 record at Cleveland.  Popp was 4-0 at Cleveland.  McCroskey was 2nd at the McGavock Invitational picking up an 11-0 major over Kaminski who was 3rd.
152 lbs

1.       Keagan Matlock (Heritage) Junior
2.       Parker Smith (Centennial) Senior
3.       Tyler Schuch (Bradley Central) Senior
4.       Logan Sharp (Red Bank) Senior
5.       Hayden Jordan (Clarksville) Senior
6.       Andres Leyva (Gibbs) Junior

This week: Schuch Dec. Fordham
152 lbs

1.           Cole Moseley (Father Ryan) Senior
2.           Matthew Cate (Baylor) Senior
3.           John Mark Bellet (MBA) Senior
4.           Ben Kurtz (St. Benedict) Junior
5.           Brandon Hataway (CBHS) Junior
6.           Brandon Sinor (PJP) Senior

This week: Moseley was 3-1 at the Cleveland Duals.  Cate was 4-0 at Cleveland making his first appearance at 152 this season.  Kurtz won the McGavock Invitational.  Hataway was 4-1 at the Cleveland Duals.  Hataway and Moseley both suffered loses to JA Jones of Thompson, AL.
160 lbs

1.      Matthew Seamon (Mt. Juliet) Senior 
2.      Reginald Adams (Cordova) Senior
3.      Justin Matheison (Hixson) Junior
4.      Jacob Bailey (Bradley Central) Senior
5.      Vito Scara (Independence) Junior
6.      Justin Snyder (Science Hill) Senior
 
This Week: Scara Dec. Snyder  4-3 at Cleveland Duals, Mathieson Maj. Dec. Bailey
160 lbs

1.           Michael Hooker (Father Ryan) Senior
2.           Michael Isom (CBHS) Senior
3.           Ben Barton (MBA) Sophomore
4.           Donald Burton (Baylor) Junior
5.           Patrick Wallis (SBA) Junior
6.          

This week: Hooker was 4-0 at the Cleveland Duals with 3 of those wins at 170.  Isom was 2-1 at the Cleveland Duals.  Burton and Kaleb Lyda split time at the Cleveland Duals both going 1-1 with Lyda wrestling 152/160 and Buront 160/170… Burton will be ranked until the weight appears settled (likely to use the McCallie Invitational entrant here).  Wallis was 2nd at the McGavock Invitational.
170 lbs

1.       McCoy Newburg (Independence) Senior
2.       Blaike Henry (Soddy Daisy) Junior
3.       Matt Sealor (Ooltewah) Senior
4.       Nathan Davis (Sale Creek) Senior
5.       Brock Pressley (Signal Mountain)
6.       Zachary Crane (Clarksville) Senior
 
This week:
170lbs

1.           Elliot Berz (McCallie) Senior
2.           Barrett Walthall (CBHS) Junior
3.           John Chandler (Father Ryan) Senior
4.           Mason Mingus (FRA) Junior
5.           Ellis Huff (Baylor) Senior
6.           Eric Owings (MBA) Senior

This week: Berz was 3-0 at the Cleveland Duals including an 8-2 win over Walthall.  Walthall was 2-2 at the Cleveland Duals losing to Newberg 10-0.  Walthall split matches over the weekend with Henry (Soddy) losing 9-5 on Friday night but winning 13-10 on Saturday.  Chandler lost to Holder of Thompson, AL 7-3 (who Walthall defeated 20-11) en route to an 0-2 record at Cleveland.  Craig (Baylor) has been removed until he wrestles and Ellis Huff is being evaluated as he is currently 5-0 at this weight.
182 lbs

1.       Holden Schay (Houston) Senior
2.       Jesse Jones (Cleveland) Senior
3.       John Schrader (Franklin) Senior
4.       Austyn Cardona (Kenwood) Senior
5.       Connor Rohnbough (Knoxville Halls) Junior
6.       David Kieta (Pigeon Forge) Senior
 
This week:
182 lbs

1.           TJ Holmes (Father Ryan) Senior
2.           Matt Bodine (Baylor) Senior
3.           Corbin McOlgan (CBHS) Junior
4.           Alex Bell (Brentwood Academy) Senior
5.           Andrew Scruggs (PJP II) Senior
6.          

This week: Holmes was 3-0 at the Cleveland Duals.  Bodine was 3-1 at Cleveland.  McOlgan was 4-1 at the Cleveland Duals including an 11-4 decision over Hoodenpyle (McCallie).
195 lbs

1.       Cody Davis (Pigeon Forge) Senior
2.       Brett Ervin (Soddy Daisy) Senior
3.       Scottie Boykin (Riverdale) Junior
4.       Tommy Venuti (Independence) Junior
5.       Luke Frederick (Tullahoma) Senior
6.       Ike Amadi (Overton) Senior
 
This week:  Venuti Dec. Frederick
195 lbs

1.           Ricky Fisher (Father Ryan) Senior
2.           Jeff Lamer (St. Benedict) Senior
3.           Franklin Garstin (MBA) Junior
4.           Tucker Shaw (CBHS) Junior
5.           Robert Norred (Baylor) Sophomore
6.          

This week: Fisher defeated Ervin (Soddy) 8-4 at the Cleveland Duals while compiling a 4-0 record.  Lamer won the McGavock Invitational.  Bullard has been removed as he is yet to compete this season with Robert Norred filling that spot for Baylor.  Shaw was 1-1 at the Cleveland Duals.  Norred was 1-3 at the Cleveland Duals.
220 lbs

1.       Billy Swanson (Soddy Daisy) Senior
2.       Nicholas Coffey (Brentwood) Senior
3.       Jay Rudwall (Ooltewah) Senior
4.       Seth Snyder (Cleveland) Senior
5.       T. J . Satterfield (William Blount) Junior
6.       Raul Leyva (Gibbs) Senior
 
This week:  Snyder Dec. Satterfield, Rudwell Dec. Snyder and Satterfield
220 lbs

1.           Amos Mason (Brentwood Acad.) Junior
2.           Tyler Ragsdale (BGA) Senior
3.           Garrett Lagatutta (Father Ryan) Senior
4.           Phillip Nichols (CBHS) Junior
5.           Casey Cook (McC) Junior
6.           Carter Hach (MBA) Senior

This week: Ragsdale won the McGavock Invitational going 3-0.  Lagatutta was 2-2 at the Cleveland Duals.  Nichols was 3-2 at Cleveland including a fall over Cook while both wrestled 285.  Cook was 0-2 at the Cleveland Duals wrestling heavyweight.
HWT

1.       Patrick Benson (Bradley Central) Senior
2.       Josh Mackey (Silverdale) Senior
3.       Jordan Hines (Cleveland) Senior
4.       Alex Seely (Soddy Daisy) Senior
5.       Glenn Rockholt  (Independence) Senior
6.       Joey Evans (Heritage) Junior
 
This week: Benson beat Mackey in the Ooltewah final.  Rear (Ravenwood) pinned Padony (Beech) in the Harpeth final.
HWT

1.           Ty Youngblood (McCallie) Senior
2.           Sam Thomas (CBHS) Senior
3.           Jay Robertson (MBA) Sophomore
4.           Mitch Payne (Baylor) Senior
5.          
6.          

This week:  Youngblood did not compete at the Cleveland Duals due to the football All-Star game.  Thomas split matches with Seely winning 7-6 on Friday and losing 9-6 on Saturday.  Payne and Ryan Seaberg split time at 285 for Baylor with Payne having an 0-1 record and Seaberg going 2-0.  I will continue to rank Payne until the McCallie Invitational entrants are known.