Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Tennessee Wrestling Federation State Duals Predictions

by Bryan Knepper, Middle Tennessee State University Wrestling Coach

 
TSSAA Division I - AAA

Round of 16 (Friday, February 3rd, 2012 3:30 pm / 5:30 pm)

~ Rankings listed are from last TWF Rankings (1/23) ~

#1 Soddy Daisy (25-2) over #7 Wilson Central (33-5)
#5 Clarksville (30-1) over Powell (15-11)
#3 Independence (21-6) over #24 Maryville (17-3)
#21 Cordova (24-7) over Dobyns Bennett (18-12)

#4 Science Hill (37-4) over Heritage (16-10)
#13 Beech (32-6) over Knoxville West (9-5 unofficial)
#2 Cleveland (17-5) over #15 Blackman (22-2)
#10 Ravenwood (27-7) over #16 Germantown (20-5)

Quarterfinals (Friday at 7:30 pm)

Soddy Daisy over Clarksville
Independence over Cordova
Science Hill over Beech
Cleveland over Ravenwood

1st Round Consolations (Saturday, February 4th, 2012 at 9 am)

Wilson Central over Powell
Maryville over Dobyns Bennett
Heritage over Knoxville West
Blackman over Germantown

2nd Round Consolations (Saturday at 11 am)

Wilson Central over Ravenwood
Beech over Maryville
Cordova over Heritage
Clarksville over Blackman

Semi-Finals (Saturday at 1 pm)

Soddy Daisy over Independence
Cleveland over Science Hill

3rd Round Consolations (Saturday at 1 pm)

Wilson Central over Beech
Clarksville over Cordova

Consolation Semi-Finals (Saturday at 3 pm)

Wilson Central over Independence
Clarksville over Science Hill

Consolation Finals (Saturday at 5 pm)

Clarksville over Wilson Central

Championship Match (Saturday at 7 pm)

Soddy Daisy over Cleveland 37-19


TSSAA Division II

Quarterfinals (Friday at 3:30 pm / 5:30 pm)


#2 Father Ryan (30-5) over #7 Brentwood Academy (22-4)
#5 McCallie (10-9) over #4 St. Benedict at Auburndale (19-1)
#1 Christian Brothers (23-1) over #6 Montgomery Bell Academy (14-5)
#3 Baylor (22-9) over Memphis University School

Semi-Finals (Friday at 7:30 pm)

Father Ryan over McCallie
Christian Brothers over Baylor

1st Round Consolations (Saturday at 9 am)

St. Benedict at Auburndale over Brentwood Academy
Montgomery Bell Academy over Memphis University School

Consolation Semi-Finals (Saturday at 11 am)

Baylor over St. Benedict at Auburndale
McCallie over Montgomery Bell Academy

Consolation Finals (Saturday at 1 pm)

Baylor over McCallie

Championship Match (Saturday at 7 pm)

Christian Brothers over Father Ryan 34-26


TSSAA Division I - A/AA

Quarterfinals (Friday at 3:30 pm / 5:30 pm)


#9 Chattanooga Central (17-5) over Page
#20 Stone Memorial (24-5) over Sycamore (20-7)
#8 Hixson (21-1) over Sullivan East
Pigeon Forge (14-9) over East Literature

Semi-Finals (Friday at 7:30 pm)

Chattanooga Central over Stone Memorial
Hixson over Pigeon Forge

1st Round Consolations (Saturday at 9 am)

Sycamore over Page
East Literature over Sullivan East

Consolation Semi-Finals (Saturday at 11 am)

Pigeon Forge over Sycamore
Stone Memorial over East Literature

Consolation Finals (Saturday at 1 pm)

Stone Memorial over Pigeon Forge

Championship Match (Saturday at 7 pm)

Hixson over Chattanooga Central 30-27