Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
My my My my
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
Week #8
Division I
Provided By
Coach Kenneth Hammonds & Coach Josh Bosken
  Division II
Provided By
Coach Garrett House
106 lbs   106 lbs
1. Chris DeBian (Cleveland) Freshman   1. Elijah Oliver (CBHS) Freshman
2. Jon Boatman (Greenville) Sophomore   2. Michael Echart (Father Ryan) Sophomore
3. Devan Cyree (Tullahoma) Freshman   3. Michael Murphy (Baylor) 8th Grade
4  Torbio Navarro (Bradley Central) Freshman   4. James Westbrooks (McCallie) Freshman
5. Salih Musa (Overton) Sophomore   5. Justin Becci (Brentwood Acad.) Freshman
6  Cody Bowman (Chatt. Central) Sophomore   6. Mark Floyd (MBA) 8th Grade
This week: DeBian defeated Bowman in a dual.   This week: Echart was 3rd at the Southeast Prep School Slam (SEPSS) defeating Westbrooks 8-0 in the consolation finals.  Becci was 2-1 at the Union Co Duals (UCD).  Floyd and Oliver did not wrestle this week.
113 lbs   113 lbs
1  Austin Stevison (Cleveland) Sophomore   1. Alex Elsea (McCallie) Junior
2. Chris Dalrymple (Bolton) Senior   2. John David Santi (CBHS) Junior
3. Sidney Blackwood III (Germantown) Junior   3. Chris Wesnofske (Father Ryan) Freshman
4. Dakota Reams (Bradley Central) Sophomore   4. Brandon Abraham (Briarcrest) Senior
5. DeAngelo James (Tyner) Junior   5. Blake Solarek (MBA) 8th Grade
6. Byron Smith (Cordova) Junior   6. Christian Dilucchio (Brentwood Acad.) Freshman
This Week:    This week: Elsea won the SEPSS going 5-0 with 3 pins.  Santi was 3-2 at the Collierville Duals (CD) with his loses coming to Byron Smith (Cordova) 12-6 and Tyler Smith (Houston) by fall.  Wesnofske was 3rd at the SEPSS with a 5-1 record.  Solarek was 0-2 at SEPSS.  Dilucchio was 2-2 at UCD.
120 lbs   120 lbs
1. Jacob Stevens (Soddy) Junior   1. Adam Connell (McCallie) Sophomore
2. Austin Oliver (Cleveland) Junior   2. Brandon Oliver (CBHS) Senior
3. Alex Kaferle (Tullahoma) Senior   3. Hal Fisher (Father Ryan) Freshman
4. Nick Insalaco (Wilson Central) Junior   4. Kyle Jennings (St. Benedict) Junior
5. Kyle Kuehnhold (Ravenwood) Senior   5. John Eady (Baylor) Senior
6. Zach Heavilon (Stone Memorial) Senior   6. John Tully (MBA) Junior
This Week:   This week: Connell, Fisher, & Eady were 2-2 failing to place at the SEPSS.  Jennings was 5-2 at SEPSS finishing 4th.  Connell and Fisher were both defeated by 3rd place finisher Mutchnik by fall and Jennings lost 9-1.  Oliver beat Jennings 11-3 in a dual and was 3-0 at CD.  Tully was 0-2 at SEPSS including a loss by fall to Eady.
126 lbs   126 lbs
1. Jack Boone (Notre Dame) Senior   1. Zach Watson (Baylor) Senior
2. Josh Deckleman (Soddy Daisy) Sophomore   2. Tate Robinson (CBHS) Sophomore
3.  Ezra Taylor (Cleveland) Freshman   3. Danny Maloney (Brentwood Acad.) Senior
4. Cole Schurlknight (Science Hill) Senior   4. James Simpson (Father Ryan) Sophomore
5.  Jericho Crutcher (Bradley Central) Senior   5. Robert Mosier (St. Benedict) Junior
6. Joseph Dodgen (Pigeon Forge) Junior   6. Drew Haynes (MBA) Senior
This week:  Mathis wrestled up to 132 and lost to Garcia.  Schurlknight defeated Crutcher in a dual match.    This week: Watson was 5-0 en route to a title at SEPSS.  Robinson was 3-0 at CD.  Maloney was 3-0 at UCD.  Simpson was 3-2, Mosier 1-2, and Haynes 0-2 at SEPSS.
132 lbs   132 lbs
1. Campbell Lewis (Soddy Daisy) Senior   1. Tim Westbrooks (McCallie) Senior
2. Jacob Freeman (Ravenwood) Junior   2. Brandon Brunner (Baylor) Junior
3. Carlos Garcia (McGavock) Senior   3. Matt Johnson (CBHS) Senior
4. Caleb Langford (Walker Valley) Junior   4. Mike Akers (Father Ryan) Junior
5. Haden Hamilton (Cleveland) Junior   5. Pierce Olson (BGA) Junior
6. Tyler Knowles (Science Hill) Senior   6. Seth Sirgo (Brentwood Acad.) Senior
This week:    This week: Westbrooks defeated Brunner 4-2 for 5th at the SEPSS.  Westbrooks was 4-2 and Brunner 2-3.  Johnson did not wrestle at CD where Holloway (CBHS) was 3-0.  Akers was 2-2 at SEPSS.  Sirgo was 3-0 at UCD.  Davidson (MBA) was 1-2 at SEPSS.
138 lbs   138 lbs
1.  Austin Woods (Franklin) Senior   1. Alex Ward (McCallie) Senior
2. Gage Richmond (Soddy Daisy) Sophomore   2. Daniel Bellet (MBA) Senior
3. Taylor Warren (Ravenwood) Sophomore   3. Luke Parish (CBHS) Junior
4. Brandon Strickland (Cleveland) Senior   4. Mikey Bascom (St. Benedict) Senior
5. Caleb Little (Independence) Senior   5. Blake Sutherland (Baylor) 8th
6. Logan Griffith (Chatt Central) Sophomore   6. Patrick Cosgrove (Father Ryan) Junior
This week: Logan Griffith (Chatt. Central) defeated Strickland in a dual match. Griffith wrestled up to 145 and lost to Mullins.     This week: Ward was 3-1 at the SEPSS taking second place and defeating Bellet 4-0 in the semi's.  Bellet finished 3-3 for 6th place.  Parrish was 5-0 at the CD and pinned Bascom in a dual meet.  Bascom was 3-2 falling short of placing at SEPSS but earned a 4-1 win over Cosgrove.  Sutherland did not wrestle as Baylor had no entrant at 138 at SEPSS and Cosgrove was 2-2.
145 lbs   145 lbs
1. Turbo Smith (Soddy Daisy) Junior   1. Kaleb Baker (CBHS) Junior
2. Grayson Mullins (Notre Dame)   2. Mark Marchetti (Father Ryan) Junior
3. Nate Croley (Pigeon Forge) Junior   3. Bryson Popp (Baylor) Junior
4. Ronquai Love (MLK) Junior   4. Ben Barton (MBA) Sophomore
5. Gabe Hamilton (Brentwood) Senior   5. Alex Kent (McCallie) Senior
6. Alex Bennett (Franklin) Junior   6. Connor McCroskey (DCA) Junior
This week: Josh Hamilton (Cleveland) defeated Zach Fordham (Chatt. Central) in a dual match.   This week: Baker was 3-0 at CD including a 5-2 win over Reginald Adams (Cordova) at 152.  Marchetti carried a 5-0 record to a championship at SEPSS.  Popp was 5-2 for 5th at SEPSS.  Barton did not wrestle as Frank Vest represented MBA and SEPSS going 3-2.  Kent was 1-2 at SEPSS.
152 lbs   152 lbs
1. Keagan Matlock (Heritage) Junior   1. Matthew Cate (Baylor) Senior
2. Parker Smith (Centennial) Senior   2. John Mark Bellet (MBA) Senior
3. Chad Isbell (Clarksville) Senior   3. Cole Moseley (Father Ryan) Senior
4. Tyler Schuch (Bradley Central) Senior   4. Brandon Hataway (CBHS) Junior
5. Reginald Adams (Cordova) Senior   5. Eli Goldstein (MUS) Senior
6. Matthew Seaman (Mt. Juliet) Senior    6. Ben Kurtz (SBA) Junior
This week:    This week: Cate did not wrestle as Baylor had no entrant at SEPSS.  Bellet defeated Moseley 3-1 for 3rd at SEPSS.  Hataway defeated Kurtz (SBA) 18-1 in a dual and was 3-0 at CD.  Kurtz did not wrestle at SEPSS.
160 lbs   160 lbs
1. Holden Schay (Houston) Senior   1.  Michael Hooker (Father Ryan) Senior
2. Justin Matheison (Hixson) Junior   2.  Michael Isom (CBHS) Senior
3. Jacob Bailey (Bradley Central) Senior   3.  Mason Mingus (FRA) Junior
4. Blake Soloman (Eagleville) Junior   4.  Towler McClellan (Brentwood Acad.) Senior
5. Fletcher Valentine (Dickson Co) Junior   5.  Eric Owings (MBA) Senior
6. Zach Sharp (Red Bank) Junior   6.  Patrick Wallis (St. Benedict) Junior
This Week: Bailey defeated Sharp in a dual match.   This week: Hooker pinned his was to a 5-0 record and a title at SEPSS.  Isom lost to Wallis (SBA) 11-5 in a dual and was 3-1 at CD with lone loss being 9-5 to Parker Smith (Centennial) at 160.  Mingus was 3-2 at SEPSS inlcuding a fall over Owings.  Mclellan was 4-0 wrestling a combination of 160 & 170 at UCD.  Owings was 3-2 at SEPSS including a fall over Huff (Baylor) who finished 2-2.  Wallis was 2-2 at SEPSS.
170 lbs   170lbs
1. McCoy Newburg (Independence) Senior   1. Spencer Craig (Baylor) Senior
2. Blaike Henry (Soddy Daisy) Junior   2. Elliot Berz (McCallie) Senior
3. Nathan Davis (Sale Creek) Senior   3. Barrett Walthall (CBHS) Junior
4. Jaron Brock (Maryville) Senior   4. Jason Burchwell (PJP II) Junior
5. Matt Sealor (Ooltewah) Senior   5. Steven Nolan (Father Ryan) Senior
6. Hazma Yunis (Kenwood) Sophomore   6. Alexander Bell (Brentwood Academy) Senior
This week:    This week: Craig finished 3rd at SEPSS picking up a 9-3 win over Berz in the consolation semi's and a 7-1 defeat of Nolan.  Berz was 4-2 for 5th at SEPSS.  Walthall was 4-0 at CD including a 5-4 decision over Schay (Houston).  Nolan was 2-2 and did not place at SEPSS.  Bell was 1-1 at UCD at 152 (BA with lots of line-up shuffling, unsure of their final line-up so not changing).
182 lbs   182 lbs
1. Jesse Jones (Cleveland) Senior   1. TJ Holmes (Father Ryan) Senior
2. John Schrader (Franklin) Senior   2. Matt Bodine (Baylor) Senior
3.  Luke Frederick (Tullahoma) Senior   3. Corbin McOlgan (CBHS) Junior
4. Chris Cartwright (East Literature) Senior   4. Nathan Hoodenpyle (McCallie) Sophomore
5. Austyn Cardona (West Creek) Senior   5. Franklin Garstin (MBA) Junior
6. Connor Rohnbough (Knoxville Halls) Junior   6. Andrew Scruggs (PJP II) Senior
This week:    This week: Holmes put together a 4-1 record for 2nd place at SEPSS including two wins of 8-7 & 3-1 over Bodine and 13-4 over Hoodenpyle.  Bodine finished 4th with a 5-2 record at SEPSS (both loses to Holmes).  McOlgan was 2-2 at CD.  Hoodenpyle was 5-2 at SEPSS finishing 5th including a 5-4 win over Garstin.  Garstin was 2-2.
195 lbs   195 lbs
1. Cody Davis (Pigeon Forge) Senior   1. Ricky Fisher (Father Ryan) Senior
2. Nicholas Coffey (Brentwood) Senior   2. Jeff Lamer (St. Benedict) Senior
3. Brett Ervin (Soddy Daisy) Senior   3. Kevin Murphy (MBA) Senior
4. Scottie Boykin (Riverdale) Junior   4. Jeremy Brandon (CBHS) Sophomore
5. Tommy Venuti (Independence) Junior   5. Robert Norred (Baylor) Sophomore
6. Jordan Greene (Cordova) Senior   6.          
This week:     This week: Fisher was 5-1 finishing 3rd at the SEPSS.  Lamer was 3-1 finishing 2nd at SEPSS.  Both Lamer and Fisher were defeated by the same wrestle from Marist, GA 7-6 and 14-5 respectively.  Murphy was 3-2 at the SEPSS.  Brandon was 2-1 at CD.  Norred was 1-2 at SEPSS.
220 lbs   220 lbs
1. Jay Rudwall (Ooltewah) Senior   1. Amos Mason (Brentwood Acad.) Junior
2. Billy Swanson (Soddy Daisy) Senior   2. Tyler Ragsdale (BGA) Senior
3. T.J. Satterfield (William Blount) Junior   3. Morris Eguakun (MBA) Junior
4. Seth Snyder (Cleveland) Senior   4. Drayke Armstrong (CBHS) Junior
5. Raul Leyva (Gibbs) Senior   5. Casey Cook (McCallie) Junior
6. Damien Hayes (Science Hill) Senior   6. Ryan Seaberg (Baylor) Senior
This week:     This week: Mason was 3-0 at UCD at 285.  Eguakun was 4-3 finishing 6th at SEPSS with a 5-1 win over Seaberg and two wins (1-0 & 3-2) over Lagatutta (Ryan).  Armstrong was 1-0 at CD.  Cook and Seaberg were both 2-2 at SEPSS.  Lagatutta was 3-2 at SEPSS.
1. Alex Seely (Soddy Daisy) Senior   1. Ty Youngblood (McCallie) Senior
2. Patrick Benson (Bradley Central) Senior   2. Sam Thomas (CBHS) Senior
3. Bruno Reagan (Clarksvile) Sophmore   3. Jay Robertson (MBA) Sophomore
4. Jordan Hines (Cleveland) Senior   4. Mitch Payne (Baylor) Senior
5. Josh Mackey (Silverdale) Senior   5. Brandon Christy (Father Ryan) Junior
6. Joey Evans (Heritage) Junior   6. Marcus Graham (Brentwood Acad.) Sophomore    
This week:    This week: Youngblood was 5-1 en route to 3rd at SEPSS, avenging his lose in the quarter's during the 3rd place match by fall.  Thomas was 3-1 at the CD.  Robertson won the SEPSS with a 5-0 record.  Payne was 2-2 at SEPSS with both loses coming by fall to Youngblood and Robertson.  Christy and Graham did not wrestle for their teams.