Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
My my My my
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
Division I
Coach Ken Hammonds
  Division I
Coach Josh Bosken
106 lbs   106 lbs
1. Devan Cyree (Tullahoma) Freshman   1. Chris DeBian (Cleveland) Freshman
2. Chris Dalrymple (Bolton) Senior   2. Chris Dalrymple (Bolton) Senior
3. Chris DeBian (Cleveland) Freshman   3. Devan Cyree (Tullahoma) Freshman
4. Jon Boatman (Greenville) Sophomore   4  Torbio Navarro (Bradley Central) Freshman
5. Turbo Navarro (Bradley) Freshman   5. Salih Musa (Overton) Sophomore
6. Chris Palacio (Red Bank) Junior   6 DeQuan Wiggins (Clarksville) Junior
113 lbs   113 lbs
1.  Austin Stevison (Cleveland) Sophomore   1  Austin Stevison (Cleveland) Sophomore
2.  Sidney Blackwood III (Germantown) Junior   2. Sidney Blackwood III (Germantown) Junior
3.  DeAngelo James (Tyner) Junior   3. Byron Smith (Cordova) Junior
4.  Breon Blackwell (Antioch) Senior   4. DeAngelo James (Tyner) Junior
5.  Alec Myers (Blackman) Senior   5. Dakota Reams (Bradley Central) Junior
6.  Adam Brewer (Soddy) Junior   6. Alec Myers (Blackman) Senior
120 lbs   120 lbs
1. Alex Kaferle (Tullahoma) Senior   1. Austin Oliver (Cleveland) Junior
2. Austin Oliver (Cleveland) Junior   2. Alex Kaferlae (Tullahoma) Junior
3. Jacob Stevens (Soddy) Junior   3. Paul Agnew (Centenial) Senior
4. Paul Agnew (Centennial) Senior   4. Zach Heavilon (Stone Memorial) Senior
5. Kyle Kuenhold (Ravenwood) Senior   5. Jacob Stevens (Soddy) Junior
6. Legrand Sommers (Blackman) Senior   6. Andrew Armstrong (Sullivan South) Junior
126 lbs   126 lbs
1. Jack Boone (Notre Dame) Senior   1. Jack Boone (Notre Dame) Senior
2. Jerico Crutcher (Bradley) Senior   2. Cole Schurlknight (Science Hill) Senior
3. Cole Schurlknight (Science Hill) Senior   3.  Josh Deckleman (Soddy) Sophomore
4. Josh Deckleman (Soddy) Sophomore   4. Jerico Crutcher (Bradley Central) Senior
5. Clarence Mathis (Antioch) Sophomore   5.  Ezra Taylor (Cleveland) Freshman
6. Ezra Taylor (Cleveland) Freshman   6. Clarence Mathis (Antioch) Sophomore
132 lbs   132 lbs
1. Campbell Lewis (Soddy) Senior   1. Campbell Lewis (Soddy Daisy) Senior
2. Carlos Garcia (McGavock) Senior   2. Carlos Garcia (McGavock) Senior
3. Jacob Freeman (Ravenwood) Senior   3. Jacob Freeman (Ravenwood) Senior
4. Haden Hamilton (Cleveland) Junior   4. Haden Hamilton (Cleveland)Junior
5. Caleb Langford (Walker Valley) Junior   5. Caleb Langford (Walker Valley) Junior
6. Tyler Knowles (Science Hill) Senior   6. Tyler Knowles (Science Hill) Senior
138 lbs   138 lbs
1. Austin Woods (Franklin) Senior   1.  Austin Woods (Franklin) Senior
2. Stephen Goldstein (Science Hill) Senior   2. Stephan Goldstein (Science Hill) Senior
3. Brandon Strickland (Cleveland) Senior   3. Gage Richmond (Soddy) Sophomore
4. Tyler Garrison (Blackman) Freshman   4. Logan Young (Gibbs) Senior
5. Caleb Little (Independence) Senior   5. Caleb Little (Independence) Senior
6. Gage Richmond (Soddy) Sophomore   6. Taylor Warren (Ravenwood) Sophomore
145 lbs   145 lbs
1. Grayson Mullin (Notre Dame) Senior   1. Turbo Smith (Soddy Daisy) Junior
2. Turbo Smith (Soddy) Junior   2. Nate Croley (Pigeon Forge) Junior
3. Gabe Hamilton (Brentwood) Junior   3. Grayson Mullins (Notre Dame) Senior
4. Dalton Satterfield (Cookeville) Senior   4. Gabe Hamilton (Brentwood) Junior
5. Tyler Sells (Blackman) Sophomore   5. Josh Hamilton (Cleveland) Sophomore
6. Carson Schurlknight (Science Hill) Senior   6. Zach Fordham (Chattanooga Central) Senior
152 lbs   152 lbs
1. Parker Smith (Centennial) Senior   1. Parker Smith (Centennial) Senior
2. Chad Isbell (Clarksville) Senior   2. Chad Isbell (Clarksville) Senior
3. Keagan Matlock (Heritage) Junior   3. Keagan Matlock (Heritage) Junior
4. Tyler Schuch (Bradley) Senior   4. Tyler Schuch (Bradley Central) Senior
5. Logan Sharp (Red Bank) Senior   5. Logan Sharp (Red Bank) Senior
6. Matthew Seaman (Mt. Juliet) Senior   6. Andres Leyva (Gibbs) Senior
160 lbs   160 lbs
1. Reginald Adams (Cordova) Senior   1. Reginald Adams (Cordova) Senior
2. Holden Schay (Houston) Senior   2. Holden Schay (Houston) Senior
3. Jacob Bailey (Bradley) Senior   3. Justin Matheison (Hixson) Junior
4. Justin Matheison (Hixson) Junior   4. Jacob Bailey (Bradley Central) Senior
5. Zach Sharp (Red Bank) Junior   5. Derrick Tucker (Germantown) Junior 
6. Brett Soloman (Eagleville) Junior   6. Chad Solomon (Maryville) Freshman
170 lbs   170 lbs
1. McCoy Newburg (Independence) Senior   1. McCoy Newburg (Independence) Senior
2. Blaike Henry (Soddy) Junior   2. Blaike Henry (Soddy Daisy) Junior
3. Camden Grecco (Ravenwood) Senior   3. Tyler Crane (Clarksville) Senior
4. Alex Charest (Mt. Juliet) Senior   4. Jaron Brock (Maryville) Senior
5. Connor Rohrbough (Halls) Junior   5. Nathan Davis (Sale Creek) Senior
6. Tyler Crane (Clarksville) Senior   6. Connor Rohrbough (Halls) Junior
182 lbs   182 lbs
1. John Schrader (Franklin) Senior   1. Brett Ervin (Soddy) Senior
2. Luke Frederick (Tullahoma) Senior   2. Jesse Jones (Cleveland) Senior
3. Brett Ervin (Soddy) Senior   3.  John Schrader (Franklin) Senior
4. Jesse Jones (Cleveland)   4. Luke Frederick (Tullahoma) Senior
5. Jonathon Mabry (Ravenwood)   5. David Kieta (Pigeon Forge) Senior
6. Jacob Wilson (Science Hill) Junior   6. Jordan Davis (Cordova) Junior
195 lbs   195 lbs
1. Cody Davis (Pigeon Forge) Senior   1. Cody Davis (Pigeon Forge) Senior
2. Scottie Boykin (Riverdale) Junior   2. Scottie Boykin (Riverdale) Junior
3. Nick Coffee (Brentwood) Senior   3. Nicholas Coffey (Brentwood) Senior
4. Ben Lowery (Science Hill) Senior   4. Jordan Greene (Cordova) Senior
5. Oleg Stukanov (Cleveland) Junior   5. Trevor Shropshire (D. Boone) Junior
6. Luke Reno (Soddy) Junior   6. Billy Raulston (Walker Valley) Sophomore
220lbs   220 lbs
1. Billy Swanson (Soddy) Senior   1. T. J Satterfield (William Blount) Senior
2. T.J. Satterfield (William Blount) Junior   2. Billy Swanson (Soddy Daisy) Senior
3. Jay Rudwall (Ooltewah) Senior   3. Jay Rudwell (Ooltewah) Senior
4. Raul Lyva (Gibbs) Senior   4. Raul Lyva (Gibbs) Senior
5. Christian Varner (Hixson) Junior   5. John Kramer (Wilson Central) Freshman
6. Johnny Kramer (Wilson Central) Freshman   6. Christian Varner (Hixson) Junior
Hwt   HWT
1. Patrick Benson (Bradley) Senior   1. Patrick Benson (Bradley Central) Senior
2. Josh Mackey (Silverdale) Senior   2. Jordan Hines (Cleveland) Senior
3. Alex Seely (Soddy) Senior   3. Alex Seely (Soddy) Senior
4. Bruno Reagan (Clarksville) Freshman   4. Josh Mackey (Silverdale) Senior
5. Jordan Hines (Cleveland) Senior   5. Bruno Reagan (Clarksville) Sophomore
6. C.T. Leavell (Farragut) Junior   6. Riley Cathey (Franklin) Senior