Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
 
Week #
Pre- Season
 
Division I   Division II
Provided By   Provided By
Coach Kenneth Hammonds   Coach Garrett House
     
106 lbs   106 lbs
     
1. Jon Boatman, Greenville, 11   1. Michael Murphy, Baylor, 9
2. Deven Cyree, Tullahoma, 10   2. Trey Chalifoux, Father Ryan, 9
3. Toribio Novarro, Bradley, 10   3. Tanner Tidswell, Christian Brothers, 9
4. Tristan Blansitt, Cleveland, 9   4. Addison Cornell, McCallie, 10
5. Nick Crawford, Heritage, 10   5. Sam Bellet, Montgomery Bell Academy, 10
6. Kyle Lee, Franklin, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
113 lbs   113 lbs
     
1. Chris DeBien, Cleveland, 10   1. Elijah Oliver, Christian Brothers, 10
2. Chris Palacio, Red Bank, 12   2. James Westbrooks, McCallie, 10
3. Garang Madut, Glencliff, 12   3. Justin Becci, Brentwood Acadmey, 10
4. Dequan Wiggins, Clarksville, 11   4. Mark Floyd, Montgomery Bell Academy, 9
5. Zach Pelkey, Independence, 12   5. 
6. Christian Lozano, Beech, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
120 lbs   120 lbs
     
1. Austin Stevison, Cleveland, 12   1. Alex Elsea, McCallie, 12
2. Jacob Stevens, Soddy, 11   2. Chris Wesnofske, Fathery Ryan, 10
3. Byron Smith, Cordova, 12   3. John David Santi, Christian Brothers, 12
4. Dakota Ream, Bradley, 12   4. Caleb Powell, Baylor, 9
5. Andrew Armstrong, Sullivan South, 12   5. Blake Solarek, Montgomery Bell Academy, 11
6. Nick Insalaco, Wilson Central, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
126 lbs   126 lbs
     
1. Austin Oliver, Cleveland, 12   1. Adam Connell, McCallie, 11
2. Joseph Dodgen, Pigeon Forge, 12   2. Cole Holloway, Baylor, 10
3. Dylan Treloar, Hendersonville, 11   3. Michael Echart, Father Ryan, 11
4. Packy Mullin, Notre Dame, 10   4. Kyle Jennings, St. Benedict, 12
5. Sydney Blackwell, Germantown, 12   5. Red Croom, Christian Brothers, 11
6. Clarence Mathis, Antioch, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
132 lbs   132 lbs
     
1. Hayden Hamilton, Cleveland, 12   1. Nick Gray, Christian Brothers, 12
2. Glen Shoemake, Cookeville, 12   2. Hal Fisher, Father Ryan, 10
3. Beau Badon, Dickson Cnty, 11   3. Griffin Davis, McCallie, 10
4. Spencer Davis, Pigeon Forge, 12   4. John Tully, Montgomery Bell Academy, 12
5. Elan McCastland, Beech, 10   5. 
6. Brooks Knight, Centennial, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
138 lbs   138 lbs
     
1. Gage Richmond, Soddy, 11   1. Brandon Brunner, Baylor, 12
2. Caleb Langford, Walker Valley, 12   2. Ryan Simpson, Father Ryan, 11
3. Austin Richard, Wilson Central, 11   3. Pierce Olson, Battle Ground Academy, 12
4. Ezra Taylor, Soddy, 10   4. Bailey Wittman, Christian Brothers, 11
5. Schylar Boring, Heritage, 12   5. 
6. Nick Patton, Centennial, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
145 lbs   145 lbs
     
1. Jacob Freeman, Ravenwood, 12   1. Mark Marchetti, Father Ryan, 12
2. Nate Crowley, Pigeon Forge, 12   2. Luke Parish, Christian Brothers, 12
3. Antonio Walton, Tyner, 12   3. Blake Sutherland, Baylor, 9
4. Ronquai Love, Martin Luther King, 12   4. Andrew Nevle, St. Benedict, 12
5. Logan Griffith, Chatt. Central, 11   5. Connor McCroskey, Donelson Christian Acad., 12
6. Cody Carothers, Stone Memorial, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
152 lbs   152 lbs
     
1. Turbo Smith, Soddy, 12   1. Kaleb Baker, Christian Brothers, 12
2. Keagan Matlock, Heritage, 12   2. Bryson Popp, Baylor, 12
3. Josh Hamilton, Cleveland, 11   3. Patrick Cosgrove, Father Ryan, 12
4. Tyler Schuch, Bradley, 12   4. Ben Kurtz, St. Benedict, 12
5. Andres Leyva, Gibbs, 12   5. 
6. Tyler Garrison, Blackman, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
160 lbs   160 lbs
     
1. Aaron Lopez, Cleveland, 12   1. Houston Clements, Baylor, 12
2. Blake Soloman, Eagleville, 12   2. Brandon Hataway, Christian Brothers, 12
3. Larry Dickerson, Chatt. Central, 12   3. Mason Mingus, Franklin Road Academy, 12
4. Tyler Sells, Blackman, 11   4. Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, 12
5. Fletcher Valentine, Dickson Cnty, 12   5. 
6. Aaron Alamany, Hixson, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
170 lbs   170lbs
     
1. Blaike Henry, Soddy, 12   1. Barrett Walthall, Christian Brothers, 12
2. Chad Solomon, Maryville, 10   2. Cody Burchwell, Pope John Paul, 12
3. Zach Sharp, Red Bank, 12   3. John Wallis, St. Benedict, 12
4. Tyler Crane, Clarksville, 12   4. Calum McCroskey, McCallie, 12
5. Hazma Yunis, Kenwood, 11   5. 
6. Sean Kennedy, Riverdale, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
182 lbs   182 lbs
     
1. Ethan West, Cleveland, 11   1. Franklin Garstin, Montgomery Bell Academy, 12
2. Stephen Wilson, Fulton, 12   2. Nathan Hoodenpyle, McCallie, 11
3. Jordan Davis, Cordova, 12   3. Ryan Parker, Baylor, 9
4. Tony Seay, Sycamore, 12   4
5. Schyler Larue, Heritage, 11   5. 
6. Jordan Zink, Ooltewah, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
195 lbs   195 lbs
     
1. Trevor Shropshire, Daniel Boone, 12   1. Corbin McOlgan, Christian Brothers, 12
2. Billy Raulston, Walker Valley, 11   2. Blake Douglass, Fayette Academy, 12
3. Oleg Stukanov, Cleveland, 11   3. Jonah Reels, Brentwood Academy, 11
4. Tommy Venuti, Independence, 12   4
5. Joshua Bain, Kingston, 12   5. 
6. Deonte Greenwade, Beech, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
220 lbs   220 lbs
     
1. T.J. Satterfield, William Blount, 12   1. Morris Eguakun, Montgomery Bell Academy, 12
2. Scottie Boykin, Riverdale, 12   2. Casey Cook, McCallie, 12
3. John Kramer, Wilson County, 10   3. Jeremey Brandon, Christian Brothers, 11
4. Damien Hayes, Science Hill, 12   4. Joshua Greer, Brentwood Academy, 11
5. Josh Filby, Franklin, 10   5. 
6. Zach Miller, Walker Valley, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
HWT   HWT
     
1. Bruno Reagan, Clarksville, 11   1. Amos Mason, Brentwood Academy, 12
2. Taylor Padony, Beech, 12   2. Jay Robertson, Montgomery Bell Academy, 11
3. Tucker Cathey, Franklin, 12   3. Drayke Armstrong, Christian Brothers, 12
4. Bowen Reau, Ravenwood, 12   4. Brandon Christy, Father Ryan, 12
5. Joey Evans, Heritage, 12   5. 
6. Adrien Keeley, Bartlett, 12   6. 
     
This week:    This week: