Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
 
Week 1
11/26/2012
 
Division I   Division II
Provided By   Provided By
Coach Kenneth Hammonds   Coach Garrett House
     
106 lbs   106 lbs
     
1. Deven Cyree, Tullahoma, 10   1. Michael Murphy, Baylor, 9
2. Toribio Novarro, Bradley, 10   2. Trey Chalifoux, Father Ryan, 9
3. Tristan Blansitt, Cleveland, 9   3. Tanner Tidswell, Christian Brothers, 9
4. Nick Crawford, Heritage, 10   4. Addison Cornell, McCallie, 10
5. Kyle Lee, Franklin, 11   5. Sam Bellet, Montgomery Bell Academy, 10
6. Dylan Coggins, Blackman, 9   6. 
     
This week:    This week: 
     
113 lbs   113 lbs
     
1. Chris DeBien, Cleveland, 10   1. Elijah Oliver, Christian Brothers, 10
2. Jon Boatman, Greenville, 11   2. James Westbrooks, McCallie, 10
3. Chris Palacio, Red Bank, 12   3. Justin Becci, Brentwood Acadmey, 10
4. Garang Madut, Glencliff, 12   4. Mark Floyd, Montgomery Bell Academy, 9
5. Dequan Wiggins, Clarksville, 11   5. 
6. Christian Lozano, Beech, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
120 lbs   120 lbs
     
1. Austin Stevison, Cleveland, 12   1. Alex Elsea, McCallie, 12
2. Jacob Stevens, Soddy, 11   2. Chris Wesnofske, Fathery Ryan, 10
3. Byron Smith, Cordova, 12   3. John David Santi, Christian Brothers, 12
4. Dakota Ream, Bradley, 12   4. Caleb Powell, Baylor, 9
5. Andrew Armstrong, Sullivan South, 12   5. Blake Solarek, Montgomery Bell Academy, 11
6. Nick Insalaco, Wilson Central, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
126 lbs   126 lbs
     
1. Austin Oliver, Cleveland, 12   1. Cole Holloway, Baylor, 10
2. Joseph Dodgen, Pigeon Forge, 12   2. Michael Echart, Father Ryan, 11
3. Dylan Treloar, Hendersonville, 11   3. Kyle Jennings, St. Benedict, 12
4. Packy Mullin, Notre Dame, 10   4
5. Sydney Blackwell, Germantown, 12   5. 
6. Clarence Mathis, Antioch, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
132 lbs   132 lbs
     
1. Hayden Hamilton, Cleveland, 12   1. Adam Connell, McCallie, 11
2. Glen Shoemake, Cookeville, 12   2. Nick Gray, Christian Brothers, 12
3. Beau Badon, Dickson Cnty, 11   3. Hal Fisher, Father Ryan, 10
4. Spencer Davis, Pigeon Forge, 12   4. John Tully, Montgomery Bell Academy, 12
5. Brooks Knight, Centennial, 10   5. 
6. Eddie Small, Wilson Central, 11   6. 
     
This week: Small defeated Elan McCastland (Beech) in overtime at Buccaneer Duals.   This week: 
     
138 lbs   138 lbs
     
1. Gage Richmond, Soddy, 11   1. Brandon Brunner, Baylor, 12
2. Caleb Langford, Walker Valley, 12   2. Ryan Simpson, Father Ryan, 11
3. Austin Richard, Wilson Central, 11   3. Griffin Davis, McCallie, 10
4. Ezra Taylor, Cleveland, 10   4. Red Croom, Christian Brothers, 11
5. Nick Patton, Centennial, 11   5. 
6. Jake Sahutske, Beech, 12   6. 
     
This week: Richard dec Sahutske in a dual match.   This week: 
     
145 lbs   145 lbs
     
1. Jacob Freeman, Ravenwood, 12   1. Mark Marchetti, Father Ryan, 12
2. Nate Crowley, Pigeon Forge, 12   2. Blake Sutherland, Baylor, 9
3. Antonio Walton, Tyner, 12   3. Andrew Nevle, St. Benedict, 12
4. Ronquai Love, Martin Luther King, 12   4. Connor McCroskey, Donelson Christian Acad., 12
5. Logan Griffith, Chatt. Central, 11   5. Bailey Wittman, Christian Brothers, 11
6. Cody Carothers, Stone Memorial, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
152 lbs   152 lbs
     
1. Turbo Smith, Soddy, 12   1. Kaleb Baker, Christian Brothers, 12
2. Keagan Matlock, Heritage, 12   2. Bryson Popp, Baylor, 12
3. Josh Hamilton, Cleveland, 11   3. Patrick Cosgrove, Father Ryan, 12
4. Tyler Schuch, Bradley, 12   4. Pierce Olsen, Battle Ground Academy, 12
5. Andres Leyva, Gibbs, 12   5. 
6. Tyler Garrison, Blackman, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
160 lbs   160 lbs
     
1. Aaron Lopez, Cleveland, 12   1. Houston Clements, Baylor, 12
2. Blake Soloman, Eagleville, 12   2. Luke Parish, Christian Brothers, 12
3. Larry Dickerson, Chatt. Central, 12   3. Mason Mingus, Franklin Road Academy, 12
4. Tyler Sells, Blackman, 11   4. Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, 12
5. Fletcher Valentine, Dickson Cnty, 12   5. Ben Kurtz, St. Benedict, 12
6. Aaron Alamany, Hixson, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
170 lbs   170lbs
     
1. Blaike Henry, Soddy, 12   1. Brandon Hataway, Christian Brothers, 12
2. Chad Solomon, Maryville, 10   2. Cody Burchwell, Pope John Paul, 12
3. Zach Sharp, Red Bank, 12   3. John Wallis, St. Benedict, 12
4. Tyler Crane, Clarksville, 12   4. Calum McCroskey, McCallie, 12
5. Hazma Yunis, Kenwood, 11   5. 
6. Sean Kennedy, Riverdale, 10   6. 
     
This week:    This week: 
     
182 lbs   182 lbs
     
1. Ethan West, Cleveland, 11   1. Barrett Walthall, Christian Brothers, 12
2. Stephen Wilson, Fulton, 12   2. Franklin Garstin, Montgomery Bell Academy, 12
3. Jordan Davis, Cordova, 12   3. Nathan Hoodenpyle, McCallie, 11
4. Tony Seay, Sycamore, 12   4. Ryan Parker, Baylor, 9
5. Schyler Larue, Heritage, 11   5. 
6. Jordan Zink, Ooltewah, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
195 lbs   195 lbs
     
1. Trevor Shropshire, Daniel Boone, 12   1. Blake Douglass, Fayette Academy, 12
2. Billy Raulston, Walker Valley, 11   2. Jonah Reels, Brentwood Academy, 11
3. Oleg Stukanov, Cleveland, 11   3. 
4. Tommy Venuti, Independence, 12   4
5. Joshua Bain, Kingston, 12   5. 
6. Deonte Greenwade, Beech, 12   6. 
     
This week:    This week: 
     
220 lbs   220 lbs
     
1. T.J. Satterfield, William Blount, 12   1. Morris Eguakun, Montgomery Bell Academy, 12
2. Scottie Boykin, Riverdale, 12   2. Casey Cook, McCallie, 12
3. John Kramer, Wilson County, 10   3. Corbin McOlgan, Christian Brothers, 12
4. Damien Hayes, Science Hill, 12   4. Joshua Greer, Brentwood Academy, 11
5. Josh Filby, Franklin, 10   5. 
6. Zach Miller, Walker Valley, 11   6. 
     
This week:    This week: 
     
HWT   HWT
     
1. Bruno Reagan, Clarksville, 11   1. Amos Mason, Brentwood Academy, 12
2. Taylor Padony, Beech, 12   2. Jay Robertson, Montgomery Bell Academy, 11
3. Tucker Cathey, Franklin, 12   3. Drayke Armstrong, Christian Brothers, 12
4. Bowen Reau, Ravenwood, 12   4. Brandon Christy, Father Ryan, 12
5. Joey Evans, Heritage, 12   5. 
6. Adrien Keeley, Bartlett, 12   6. 
     
This week:    This week: