Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
 
Week 4
12/17/2012
 
Division I   Division II
Provided By   Provided By
Coach Kenneth Hammonds   Coach Garrett House
     
106 lbs   106 lbs
     
1. Devan Cyree, Tullahoma, 10   1. Michael Murphy, Baylor, 9
2. Toribio Novarro, Bradley Central, 10   2. Trey Chalifoux, Father Ryan, 9
3. Jacob McClure, Soddy Daisy, 9   3. Tanner Tidswell, Christian Brothers, 9
4. Kyle Lee, Franklin, 11   4. Addison Cornell, McCallie, 10
5. Luke Mullin, Notre Dame, 9   5. Drew Nicholson, Briarcrest, 8
6. Tanner Justice, Knox Halls, 11   6. Sam Bellet, Montgomery Bell Academy, 10
     
This week: Nothing new   This week:  Tidswell was 4-4 at the Kansas City Stampede (KCS).  Unaware of results from the Middle TN Grand Championships where I believe DCA, Ensworth, Father Ryan, and MBA were scheduled to compete.
     
113 lbs   113 lbs
1. Chris Debien, Cleveland, 10    
2. Nick Crawford, Heritage, 10   1. Elijah Oliver, Christian Brothers, 10
3. Dyer Rose, Bradley Central, 12   2. James Westbrooks, McCallie, 10
4. Christian Lozano, Beech, 12   3. Justin Becci, Brentwood Acadmey, 10
5. Christian Cerrito, Wilson Central, 11   4. Kirby Simpson, Father Ryan, 9
6. Evan Huling, Knox Halls, 10   5. Drake Conine, St. Benedict, 9
    6. 
     
This week:  Rose dec Cerrito   This week: Oliver was 6-2 finishing 5th at KCS.  Westbrooks lost by fall to Debien (Cleveland) during a dual.  Conine took 3rd at the Bearden Bash (BB).  Unaware of MTGC results.
     
120 lbs   120 lbs
     
1. Austin Stevison, Cleveland, 11   1. Alex Elsea, McCallie, 12
2. Jacob Stevens, Soddy Daisy, 11   2. John David Santi, Christian Brothers, 12
3. Nick Insalaco, Wilson Central, 12   3. Michael Echart, Father Ryan, 11
4. Byron Smith, Cordova, 12   4. Caleb Canada, Baylor, 10
5. Jon Boatman, Greenville, 11   5. Mark Floyd, Montgomery Bell Academy, 9
6. Cameron Cox, Harpeth, 12   6. Ronson Marsh, St. Benedict, 10
     
This week: Stevison dec Stevens in the McCallie final. Insalaco went 8-0 at Smokey Mountain Duals.   This week: Both Elsea and Santi missed opportunities to start for their respective teams this weekend.  Marsh (St. Benedict) was 2nd at the BB.  Unaware of results from MTGC.
     
126 lbs   126 lbs
     
1. Austin Oliver, Cleveland, 12   1. Nick Gray, Christian Brothers, 12
2. Joseph Dodgen, Pigeon Forge, 12   2. Collin McNally, Father Ryan, 12
3. Tucker Russo, Soddy Daisy, 9   3. Caleb Powell, Baylor, 9
4. Dakota Ream, Bradley Central, 12   4. John Tully, Montgomery Bell Academy, 12
5. Packy Mullin, Notre Dame, 10   5. Kyle Jennings, St. Benedict, 12
6. Andrew Armstrong, Sullivan South, 12   6. Matthes Boyd, McCallie, 12
     
This week: Nothing new   This week:  Gray made his debut at 126 going 5-3 and finishing 11th at KCS.  Powell did not wrestle for Baylor in a dual, Baylor forfeited 126.  Jennings was 3rd at the Bearden Bash.  Morgan Boyd wrestled for McCallie taking a lost to Taylor Bishop (Cleveland).  Unaware of result from MTGC.
     
132 lbs   132 lbs
     
1. Hayden Hamilton, Cleveland, 12   1. Brandon Brunner, Baylor, 12
2. Sydney Blackwood, Germantown, 12   2. Adam Connell, McCallie, 11
3. Josh Deckleman, Soddy Daisy, 11   3. Hal Fisher, Father Ryan, 10
4. Glenn Shoemake, Cookeville, 12   4. Blake Solarek, Montgomery Bell Academy, 11
5. Tyrus Hamrick, Walker Valley, 11   5. Red Croom, Christian Brothers, 11
6. Eddie Small, Wilson Central, 11   6. 
     
This week: Eddie Small (Wilson Central) dec Spencer Davis (Pigeon Forge) 4-0 in a dual.  Taylor (Cleveland) dec Deckleman twice at McCallie.   This week: Brunner takes over the top spot at 132 after appearing here during the Cleveland Duals, however Standefer did wrestle this weight for Baylor in a dual.  Croom moves to this weight and went 4-4 at the KCS.  Unaware of results from the MTGC.
     
138 lbs   138 lbs
     
1. Caleb Langford, Walker Valley, 12   1. Mike Akers, Father Ryan, 12
2. Austin Richard, Wilson Central, 11   2. Bailey Wittman, Christian Brothers, 11
3. Dylan Treloar, Hendersonville, 11   3. Griffin Davis, McCallie, 10
4. Jake Sahutske, Beech, 12   4. Trey O'Bannon, Memphis University School, 12
5. John Williamson, Soddy Daisy, 10   5. Andrew Herrman, St. Benedict, 12
6. Ezra Taylor, Cleveland, 10   6. Michael Rivera, Brentwood Academy, 9
     
This week: Taylor placed 5th at McCallie at 132 defeating #3 @ 132 Deckleman twice in the process.   This week: Wittman moves to this weight going 3-2 at the KCS.  Herrman was 2nd at the BB.  Unaware of results from the MTGC.  With the line-up shift for Baylor it is assumed that Cole Holloway will make his way to this weight class but will not appear in the rankings until he wrestles at this weight.
     
145 lbs   145 lbs
     
1. Jacob Freeman, Ravenwood, 12   1. Blake Sutherland, Baylor, 9
2. Nate Crowley, Pigeon Forge, 12   2. Patrick Cosgrove, Father Ryan, 12
3. Dedrick Mayes, Cordova, 12   3. Wells Hamilton, Montgomery Bell Academy, 11
4. Gage Richmond, Soddy Daisy, 11   4. Tim Maginn, St. Benedict, 12
5. Skyler Boring, Heritage, 12   5. 
6. Nick Patton, Centennial, 11   6. 
     
This week:  nothing new   This week: Sutherland takes over the top spot at 145.  For Father Ryan both Cosgrove and Simpson have wrestled this weight class dating back to Cleveland Duals, unsure of who wrestled hear at MTGC so ranking Cosgrove who started last dual meet.  Maginn was 3rd at BB and had previously competed at 152.  Unaware of results from MTGC.
     
152 lbs   152 lbs
     
1. Turbo Smith, Soddy Daisy, 12   1. Kaleb Baker, Christian Brothers, 12
2. Josh Hamilton, Cleveland, 11   2. Mark Marchetti, Father Ryan, 12
3. Jordan Russell, Ooltewah, 12   3. Bryson Popp, Baylor, 12
4. Mike Binns, Sycamore, 10   4. John Olson, Battle Ground Academy, 12
5. Tyler Garrison, Blackman, 10    5. Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, 12
6. Ronquai Love, MLK, 12   6. Ben Kurtz, St. Benedict, 12
     
This week: Smith won McCallie defeating Hamilton in the semis.     This week: Baker did not wrestle while recovering from injury.  Parish moved to this weight from 160 and went 5-3 to finish 6th at KCS (Parish will remain unranked given CBHS line-up shift).  Pope still appears to be splitting time between 152 and 160 depending on Baylor's line-up needs.  Kurtz moves to this weight from 160 while winning the BB.  Unaware of results from the MTGC.
     
160 lbs   160 lbs
     
1. Aaron Lopez, Cleveland, 12   1. Brandon Hataway, Christian Brothers, 12
2. Blake Solomon, Eagleville, 12   2. Mason Mingus, Franklin Road Academy, 12
3. Tyler Sells, Blackman, 11   3. Patrick Wallis, St. Benedict, 12
4. Larry Dickerson, Chatt. Central, 12   4. Nick Naughton, Father Ryan, 10
5. Michael Labbe, Notre Dame, 12   5. Ben Barton, Montgomery Bell Academy, 11
6. Robbie Clark, Bradley Central, 12   6. Benjamin Kidd, Brentwood Academy, 12
     
This week: Lopez placed 3rd at McCallie losing to #3D2 @152 Popp (Baylor).     This week: Hataway shifts down to this weight with a 4-4 performance at the KCS.  Wallis debuts at this weight with a 3rd place finish at the BB.  Naughton appears to be starting for FR with their weight shift.  Unaware of results from the MTGC.
     
170 lbs   170lbs
     
1.Keagan Matlock, Heritage, 12    1. Barrett Walthall, Christian Brothers, 12
2. Chad Solomon, Maryville, 10   2. Cody Burchwell, Pope John Paul, 12
3. Tyler Crane, Clarksville, 12   3. Ryan Parker, Baylor, 9
4. Garrett Alexander, Soddy Daisy, 11   4. Calum McCroskey, McCallie, 12
5. Connor Rahrbaugh, Halls, 12   5. 
6.  Sean Kennedy, Riverdale, 10   6. 
     
This week: Alexander placed 5th at McCallie   This week: Walthall moves down to this weight with a 6-1 performance for 3rd at KCS.  Parker wrestled this weight for Baylor in a dual.  McCroskey pinned Duff (Father Ryan) at Cleveland Duals.  Unaware of results from MTGC.  
     
182 lbs   182 lbs
     
1. Ethan West, Cleveland, 11   1. Nathan Hoodenpyle, McCallie, 11
2. Blaike Henry, Soddy Daisy, 12   2. Jacob Cretin, Brentwood Academy, 10
3. Stephen Wilson, Fulton, 12   3. Mike Ewards, Christian Brothers, 12
4. Jordan Davis, Cordova, 12   4. John Hagey, Father Ryan, 11
5. Schyler Larue, Heritage, 11   5. Cooper Reiniche, Baylor, 9
6. Fletcher Valentine, Dickson Co, 12   6. 
     
This week:  West dec Henry 6-4 in the McCallie final.    This week:  Hoodenpyle defeated Hagey 4-1 at the Cleveland Duals.  Edwards moves down to this weight with a 3-3 performance at KCS.  Unaware of results from MTGC.
     
195 lbs   195 lbs
     
1. Scottie Boykin, Riverdale, 12   1. Franklin Garstin, Montgomery Bell Academy, 12
2. Trevor Shropshire, Daniel Boone, 12   2. Corbin McOlgan, Christian Brothers, 12
3. Billy Raulston, Walker Valley, 11   3. Blake Douglass, Fayette Academy, 12
4. Oleg Stukanov, Cleveland, 12   4. Robert Norred, Baylor, 11
5. Tommy Venuti, Independence, 12   5. 
6.  Tony Seay, Sycamore , 12   6. 
     
This week: Stukanov placed 5th at McCallie.   This week: McOlgan shifts down to this weight and finishes with a 4-4 record at the KCS.  Douglass picked up several wins in DII duals meets.  Unaware of results from MTGC.
     
220 lbs   220 lbs
     
1. T.J. Satterfield, William Blount, 12   1. Morris Eguakun, Montgomery Bell Academy, 12
2. John Kramer, Wilson Central, 10   2. Jeremy Brandon, Christian Brothers, 11
3. Damien Hayes, Science Hill, 12   3. Joshua Greer, Brentwood Academy, 11
4. Josh Filby, Franklin, 10   4
5. Jebediah Davis, Heritage, 11   5. 
6. Cj Baker, East Ridge, 11   6. 
     
This week: Satterfield and Kramer both went undefeated at Pigeon Forge duals.  Kramer dec Davis in a dual match.   This week: Jeremy Brandon takes over at 220 for CBHS going 6-2 and finishing 7th at the KCS.  Cook (McCallie) moving to heavyweight in rankings until he wrestles at this weight.  Unaware of results from MTGC.
     
HWT   HWT
     
1. Bruno Reagan, Clarksville, 11   1. Amos Mason, Brentwood Academy, 12
2. Taylor Padony, Beech, 12   2. Jay Robertson, Montgomery Bell Academy, 11
3. Joey Evans, Heritage, 12   3. Casey Cook, McCallie, 12
4. Adrien Keeley, Bartlett, 12   4. Drayke Armstrong, Christian Brothers, 12
5. C.T. Leavell, Farragut, 12   5. Brandon Christy, Father Ryan, 12
6. Robert Wright, Maryville, 12   6. Jon Schnissrauter, Baylor, 10
     
This week: Podany pinned #2D2 Robertson in a dual match.  Evans went undefeated at Pigeon Forge.   This week:  Cook moves to 285 until he wrestles a match at 220 (weighing close to 220 currently).  Armstrong did not cmopete for CBHS.  Phillip Nichols started for CBHS going 2-5 at KCS.  Christy received his first match for Father Ryan in a dual meet.  Unaware of results from MTGC.