Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
 
Week 6
12/31/2012
 
Division I   Division II
Provided By   Provided By
Coach Kenneth Hammonds   Coach Garrett House
     
106 lbs   106 lbs
     
1. Devan Cyree, Tullahoma, 10   1. Michael Murphy, Baylor, 9
2. Toribio Novarro, Bradley Central, 10   2. Trey Chalifoux, Father Ryan, 9
3. Jacob McClure, Soddy Daisy, 9   3. Tanner Tidswell, Christian Brothers, 9
4. Kyle Lee, Franklin, 11   4. Addison Cornell, McCallie, 10
5. Luke Mullin, Notre Dame, 9   5. Justin Becci, Brentwood Academy, 10
6. Tanner Justice, Knox Halls, 11   6. Drew Nicholson, Briarcrest, 8
     
This week: Nothing new   This week:  Murphy was 3-2 and one match shy of placing at Powerade (PCWT) in PA.  Chalifoux was 3-0 in reported matches at Independence Duals (ID).  Tidswell won the Red Schmitt Holiday Invitational in Granite City, IL (GC).  Cornell was 6-2 en route to a 2nd place finish at the Heart of Dixie in AL (HoD).  Becci moves to 106 from 113 going 5-0 at ID and 4-0 in winning the Independence Holiday Invitational (IHT).
     
113 lbs   113 lbs
1. Chris Debien, Cleveland, 10    
2. Nick Crawford, Heritage, 10   1. Elijah Oliver, Christian Brothers, 10
3. Dyer Rose, Bradley Central, 12   2. James Westbrooks, McCallie, 10
4. Christian Lozano, Beech, 12   3. Kirby Simpson, Father Ryan, 9
5. Christian Cerrito, Wilson Central, 11   4. Caleb Canada, Baylor, 10
6. Evan Huling, Knox Halls, 10   5. Drake Conine, St. Benedict, 9
    6. 
     
This week:  Crawford won the Independence Invitational. DeBien took 2nd at the Knockout Classic in Florida.   This week: Oliver went 7-0 en route to winning GC.  Westbrooks was 7-1 finishing 3rd at HoD.  Simpson ws 3-0 in reported matching in ID.  Canada was 2-2 at PCWT.  
     
120 lbs   120 lbs
     
1. Austin Stevison, Cleveland, 11   1. Alex Elsea, McCallie, 12
2. Jacob Stevens, Soddy Daisy, 11   2. John David Santi, Christian Brothers, 12
3. Nick Insalaco, Wilson Central, 12   3. Michael Echart, Father Ryan, 11
4. Byron Smith, Cordova, 12   4. Mark Floyd, Montgomery Bell Academy, 9
5. Jon Boatman, Greenville, 11   5. Ronson Marsh, St. Benedict, 10
6. Cameron Cox, Harpeth, 12   6. Christian Dilucchio, Brentwood Academy, 10
     
This week: Stevison took 5th at the Knockout Tournament in Florida.  Cox placed 2nd at Independence.   This week: Elsea was 8-0 while winning HoD.  Santi was 6-2 finishing 4th at GC.  Echart was 3-0 in reported matches at ID including a fall over Floyd who was 3-1.
     
126 lbs   126 lbs
     
1. Austin Oliver, Cleveland, 12   1. Nick Gray, Christian Brothers, 12
2. Joseph Dodgen, Pigeon Forge, 12   2. Hal Fisher, Father Ryan, 10
3. Tucker Russo, Soddy Daisy, 9   3. Nick Standefer, Baylor, 12
4. Dakota Ream, Bradley Central, 12   4. John Tully, Montgomery Bell Academy, 12
5. Packy Mullin, Notre Dame, 10   5. Kyle Jennings, St. Benedict, 12
6. Andrew Armstrong, Sullivan South, 12   6. Morgan Boyd, McCallie, 12
     
This week: Oliver placed 6th at Knockout.  Caleb Gentry (Riverdale) pinned Brooks Knight (Centennial) in the Independence final. Kaleb Gonyea (Smyrna) won the Charger Invitational last weekend.   This week:  Nick Gray was 7-0 en route to winning GC.  Fisher moved to this weight going 3-0 in reported matches at ID including an 11-3 win over Tully who finished 1-2..  Standefer was 1-2 at PCWT.  Morgan Boyd started for McCallie and went 3-5 finishing 6th at HoD.
     
132 lbs   132 lbs
     
1. Hayden Hamilton, Cleveland, 12   1. Brandon Brunner, Baylor, 12
2. Sydney Blackwood, Germantown, 12   2. Adam Connell, McCallie, 11
3. Josh Deckleman, Soddy Daisy, 11   3. Mike Akers, Father Ryan, 12
4. Glenn Shoemake, Cookeville, 12   4. Blake Solarek, Montgomery Bell Academy, 11
5. Tyrus Hamrick, Walker Valley, 11   5. Red Croom, Christian Brothers, 11
6. Eddie Small, Wilson Central, 11   6. Michael Rivera, Brentwood Academy, 9
     
This week:  Jose Hernandez (Heritage) won the Independence Holiday tournament.   This week: Brunner finished 6th at PCWT with a 4-3 record.  Connell took 2 losses against 6 wins to finish 3rd at HoD.  Akers debuted at this weight during ID with a 4-0 record including a fall over Solarek.  Croom was 2-6 at GC.  Rivera come down from 138 going a combined 6-3 in both Independence tournaments.
     
138 lbs   138 lbs
     
1. Caleb Langford, Walker Valley, 12   1. Blake Sutherland, Baylor, 9
2. Austin Richard, Wilson Central, 11   2. Ryan Simpson, Father Ryan, 11
3. Dylan Treloar, Hendersonville, 11   3. Bailey Wittman, Christian Brothers, 11
4. Jake Sahutske, Beech, 12   4. Matthew Jones, McCallie, 12
5. John Williamson, Soddy Daisy, 10   5. Trey O'Bannon, Memphis University School, 12
6. Ezra Taylor, Cleveland, 10   6. Andrew Herrman, St. Benedict, 12
     
This week:  Clay Cook (Clarksville) dec Connor Gordon (Rossview) in the Independence Holiday final.     This week: Sutherland, Simpson, and Jones all move into this weigh from 145.  Sutherland went 2-2 at PCWT.  Simpson was 3-0 in reported matches at ID.  Wittman was 2-6 at GC.  Jones has a 6-2 performance for 5th at HoD.
     
145 lbs   145 lbs
     
1. Jacob Freeman, Ravenwood, 12   1. Mark Marchetti, Father Ryan, 12
2. Nate Crowley, Pigeon Forge, 12   2. Luke Parish, Christian Brothers, 12
3. Dedrick Mayes, Cordova, 12   3. John Olson, Battle Ground Academy, 12
4. Gage Richmond, Soddy Daisy, 11   4. Griffin Davis, McCallie, 12
5. Skyler Boring, Heritage, 12   5. Wells Hamilton, Montgomery Bell Academy, 11
6. Nick Patton, Centennial, 11   6. Tim Maginn, St. Benedict, 12
     
This week:  Nothing new   This week: Marchetti, Parish, and Olson all move down to 145 while Davis moves up from 138.  Marchetti was 3-0 splitting time at 145 & 152.  Parish was 2nd with a 6-1 record in GC with lone lose a 4-1 dec to Bullard of Archer, GA.  Olson was 4-0 while winning IHT.  Davis was 4-4 finishing 4th at HoD.  Hamilton was 1-3 at ID including a loss by fall to Cosgrove (Ryan).
     
152 lbs   152 lbs
     
1. Turbo Smith, Soddy Daisy, 12   1. Kaleb Baker, Christian Brothers, 12
2. Josh Hamilton, Cleveland, 11   2. Patrick Cosgrove, Father Ryan, 12
3. Jordan Russell, Ooltewah, 12   3. Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, 12
4. Brayan Garcia, Hillsboro,    4. Ben Kurtz, St. Benedict, 12
5. Mike Binns, Sycamore, 10    5. Benjamin Kidd, Brentwood Academy, 12
6. Ronquai Love, Martin Luther King, 12   6. Jacob Greer, Montgomery Bell Academy, 10
     
This week: Garcia defeated both Binns and Ronquai Love (Martin Luther King) en route to winning the Independence Holiday tournament. On 12/11/12 Love defeated Garcia 2-1 in a dual match.  Hamilton took 4th place at the Knockout Tournament in Florida.   This week: Baker was 8-0 while winning GC.  Cosgrove was 2-0 at 145 & 152 at ID.  Kidd was 3-1 at ID and 2-2 for 4th at IHT after moving down from 160.  Greer was 2-1 at ID.
     
160 lbs   160 lbs
     
1. Aaron Lopez, Cleveland, 12   1. Bryson Popp, Baylor, 12
2. Blake Solomon, Eagleville, 12   2. Brandon Hataway, Christian Brothers, 12
3. Tyler Sells, Blackman, 11   3. Mason Mingus, Franklin Road Academy, 12
4. Larry Dickerson, Chatt. Central, 12   4. Patrick Wallis, St. Benedict, 12
5. Robbie Clark, Bradley Central, 12   5. Ben Barton, Montgomery Bell Academy, 11
6. Luke Humphreys, Dickson Co, 12   6. Hunter Duff, Father Ryan, 11
     
This week: Lopez won the Knockout Classic in Florida.     This week: After several weeks at 160 Popp will be ranked here coming off a strong 4-2 showing for 4th at PCWT.  Hataway was 5-3 to finish 6th at GC.  Barton was 3-1 at ID including a fall over Duff who was 1-1.
     
170 lbs   170lbs
     
1. Keagan Matlock, Heritage, 12    1. Barrett Walthall, Christian Brothers, 12
2. Chad Solomon, Maryville, 10   2. Cody Burchwell, Pope John Paul, 12
3. Tyler Crane, Clarksville, 12   3. Ryan Parker, Baylor, 9
4. Garrett Alexander, Soddy Daisy, 11   4. Calum McCroskey, McCallie, 12
5. Connor Rahrbaugh, Halls, 12   5. John Hagey, Father Ryan, 11
6.  Sean Kennedy, Riverdale, 10   6. Ridley Willis, Montgomery Bell Academy, 11
     
This week: Crane dec Kennedy 7-3 in the semis at Independence en route to winning the Championship.     This week: Walthall won GC with a 7-0 record.  Burchwell took 1st at Christian Co, KY.  Parker was 3-2 and one match shy of placing at PCWT.  McCroskey was 5-3 en route to 5th at HoD.  Hagey was 2-0 at ID including a fall over Willis who was 1-3.
     
182 lbs   182 lbs
     
1. Ethan West, Cleveland, 11   1. Nathan Hoodenpyle, McCallie, 11
2. Blaike Henry, Soddy Daisy, 12   2. Jacob Cretin, Brentwood Academy, 10
3. Stephen Wilson, Fulton, 12   3. Mike Ewards, Christian Brothers, 12
4. Jordan Davis, Cordova, 12   4. Cooper Reiniche, Baylor, 9
5. Hazma Yunis, Kenwood, 11   5. Blake Patton, Montgomery Bell Academy, 11
6. Kiel Russell, Clarksville, 10   6. Houston Hooker, Father Ryan, 11
     
This week:  West placed 2nd at the Knockout Tournament in Florida.  Russell defeated LaRue in the finals of the Independence Holiday Classic in the final tiebreaker.  Yunis has the only reported win over Russell.   This week:  Hoodenpyle was 7-1 while finishing 2nd at HoD.  Cretin was a combined 4-4 (2-2 in both) at Independence and finished 6th in the tournament.  Edwards was 3-5 at GC.  Reiniche was 0-2 at PCWT.  Patton did not wrestle for MBA, Cole Euverard started instead going 3-1.  Hooker was 3-1 including a fall over Euverard.
     
195 lbs   195 lbs
     
1. Scottie Boykin, Riverdale, 12   1. Franklin Garstin, Montgomery Bell Academy, 12
2. Trevor Shropshire, Daniel Boone, 12   2. Corbin McOlgan, Christian Brothers, 12
3. Billy Raulston, Walker Valley, 11   3. Blake Douglass, Fayette Academy, 12
4. Oleg Stukanov, Cleveland, 12   4. Robert Norred, Baylor, 11
5. Tony Seay, Sycamore, 12   5. Joshua Greer, Brentwood Academy, 11
6. Tommy Venuti, Independence, 12   6. Cody Patterson, Pope John Paul, 12
     
This week: Seay defeated Venuti in the Independence semis, but was pinned by Boykin in the finals.  Stukanov placed 5th in Florida at the Knockout Christmas tourney.   This week: Garstin was 4-0 at ID.  McOlgan was 5-2 to finish 4th at GC.  Norred was 1-2 at PCWT.  Greer was 2-0 at ID and 5th with a 3-1 record at IHT.  Patterson won the Christian Co, KY tournament.
     
220 lbs   220 lbs
     
1. T.J. Satterfield, William Blount, 12   1. Amos Mason, Brentwood Academy, 12
2. John Kramer, Wilson Central, 10   2. Casey Cook, McCallie, 12
3. Damien Hayes, Science Hill, 12   3. Morris Eguakun, Montgomery Bell Academy, 12
4. Josh Filby, Franklin, 10   4. Jeremy Brandon, Christian Brothers, 11
5. Jebediah Davis, Heritage, 11   5. 
6. Cj Baker, East Ridge, 11   6. 
     
This week: Davis was pinned by #1D2 Amos Mason (Brentwood Academy) in the Independence semis en route to 3rd place at Independence Holiday tourney.   This week: Mason was 3-0 at ID where he wrestled 220 and 285 (defeating Podany in OT) and then went 5-0 with 5 falls to win IHT.  Cook was 5-2 to finish 3rd at HoD.  Equakun was 4-0 at ID.  Brandon was 3-4 for 8th at GC.
     
HWT   HWT
     
1. Bruno Reagan, Clarksville, 11   1. Jay Robertson, Montgomery Bell Academy, 11
2. Taylor Padony, Beech, 12   2. Drayke Armstrong, Christian Brothers, 12
3. Joey Evans, Heritage, 12   3. Tucker York, Brentwood Academy, 11
4. Koran Kennedy, Cleveland, 10   4. Madison Malone, Briarcrest, 11
5. Adrien Keeley, Bartlett, 12   5. Brandon Christy, Father Ryan, 12
6. C.T. Leavell, Farragut, 12   6. Jon Schnissrauter, Baylor, 10
     
This week: Podany lost in overtime to #1D2 Amos Mason (Brentwood Academy) in a dual match.  Kennedy won the Knockout Christmas Classic in Florida.   This week:  Robertson was 2-0 at ID.  Armstrong 7th with a 4-2 record at GC.  York was 2-1 to finish 5th at IHT.  Holmes represented Father Ryan at ID going 0-2.  Schnissrauter was 0-2 at PCWT.