Across the state, parents and volunteers organize local USAW/TWF sanctioned clubs to responsibly foster, train, and develop young wrestlers to achieve their full human and athletic potential. USA wrestling off-season amateur mat programs, have long been t
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

*** Rankings are based largely on information from last year’s performance, current wins/losses, and head to head competition with other ranked members. As the season progresses and wrestlers move weights your ranking may move up, down, or off the rankings all together based on the competition in that particular weight class.***
 
Week 10
1/30/2013
 
Division I   Division II
Provided By   Provided By
Coach Kenneth Hammonds   Coach Garrett House
(has not been updated yet)    
106 lbs   106 lbs
     
1. Deven Cyree, Tullahoma, 10   1. Michael Murphy, Baylor, 9
2. Toribio Novarro, Bradley Central, 10   2. Trey Chalifoux, Father Ryan, 9
3. Jacob McClure, Soddy Daisy, 9   3. Tanner Tidswell, Christian Brothers, 9
4. Salith Musa, Nashville Overton, 11   4. Addison Cornell, McCallie, 10
5. Luke Mullin, Notre Dame, 9   5. Justin Becci, Brentwood Academy, 10
6. Tristan Blansitt, Cleveland, 9   6. Drew Nicholson, Briarcrest, 8
     
This week:     This week:  Murphy defeated Cornell 9-4 in a dual.  Chalifoux defeated Becci 18-5 in a dual.  No other significant matches.
     
113 lbs   113 lbs
1. Chris Debien, Cleveland, 10    
2. Jon Boatman, Greenville, 11   1. Elijah Oliver, Christian Brothers, 10
3. Nick Crawford, Heritage, 10   2. James Westbrooks, McCallie, 10
4. Garang Madut, Glencliff, 12   3. Kirby Simpson, Father Ryan, 9
5. Christian Lozano, Beech, 12   4. Caleb Canada, Baylor, 10
6. Austin Houser, Soddy Daisy, 10   5. Xavier Greer, Memphis University School, 10
    6. Drake Conine, St. Benedict, 9
     
This week:     This week:  Westbrooks defeated Canada 7-1 in a dual.  No other significant matches.
     
120 lbs   120 lbs
     
1. Jacob Stevens, Soddy Daisy, 11   1. Alex Elsea, McCallie, 12
2. Austin Stevison, Cleveland, 11   2. John David Santi, Christian Brothers, 12
3. Nick Insalaco, Wilson Central, 12   3. Michael Eckhart, Father Ryan, 11
4. Caleb Poole, Pigeon Forge, 12   4. Kyle Jennings, St. Benedict, 12
5. Byron Smith, Cordova, 12   5. Caleb Powell, Baylor, 9
6. Cameron Cox, Harpeth, 12   6. Jonah Newman, Battle Ground Academy, 10
     
This week:    This week:  Elsea wrestled at 126 and defeated Standefer 11-3 in a dual.  Santi beat Jennings 5-2 in a dual.  Powell returned to the mat with a 7-4 win over Morgan Boyd (McCallie) who made his first appearance at 120 as well.  Floyd (MBA) moves out of the rankings after two loses in dual meets to Newman 8-6 and Echart by fall.
     
126 lbs   126 lbs
     
1. Austin Oliver, Cleveland, 12   1. Nick Gray, Christian Brothers, 12
2. Joseph Dodgen, Pigeon Forge, 12   2. Hal Fisher, Father Ryan, 10
3. Tucker Russo, Soddy Daisy, 9   3. Nick Standefer, Baylor, 12
4. Packy Mullin, Notre Dame, 10   4. Blake Solarek, Montgomery Bell Academy, 11
5. Dakota Ream, Bradley Central, 12   5. Matthes Boyd, McCallie, 12
6. Andrew Armstrong, Sullivan South, 12   6. Robert Mosier, St. Benedict, 12
     
This week:    This week:  Gray defeated Mosier 13-5 in a dual.  Fisher defeater Solarek 4-3 in a dual.  Standefer lost to Elsea 11-3 when Elsea bumped up in a dual.
     
132 lbs   132 lbs
     
1. Hayden Hamilton, Cleveland, 12   1. Brandon Brunner, Baylor, 12
2. Sydney Blackwood, Germantown, 12   2. Mike Akers, Father Ryan, 12
3. Josh Deckleman, Soddy Daisy, 11   3. Adam Connell, McCallie, 11
4. Tyrus Hamrick, Walker Valley, 11   4. John Tully, Montgomery Bell Academy, 12
5. Eddie Small, Wilson Central, 11   5. Andrew Herrman, St. Benedict, 12
6. Dylan Treloar, Hendersonville, 11    6. Red Croom, Christian Brothers, 11
     
This week:    This week:  Brunner wrestled up to 138 in a dual against McCallie where he pinned Jones.  Akers pinned Tully in a dual meet.  Tully was inadvertantly left off the rankings last week after Southeast Prep Slam.  Connell won by fall over Hooper (Baylor) in a dual.  Herrman defeated Croom by fall in a dual meet.
     
138 lbs   138 lbs
     
1. Caleb Langford, Walker Valley, 12   1. John Olson, Battle Ground Academy, 12
2. John Williamson, Soddy Daisy, 10   2. Ryan Simpson, Father Ryan, 11
3. Ezra Taylor, Cleveland, 10   3. Cole Holloway, Baylor, 10
4. Dedrick Mayes, Cordova, 12   4. Bailey Wittman, Christian Brothers, 11
5. Austin Richard, Wilson Central, 11   5. Griffin Davis, McCallie, 10
6. Luke Hamilton, Brentwood, 10   6. Trey O'Bannon, Memphis University School, 12
     
This week:     This week: Holloway defeated Davis 4-1 in a dual in his first match back but match was wrestled at 138.  Wittman defeated Linehan (St. Benedict), who drops out of the rankings with Holloway's return, 4-2 in a dual.
     
145 lbs   145 lbs
     
1. Jacob Freeman, Ravenwood, 12   1. Mark Marchetti, Father Ryan, 12
2. Nate Crowley, Pigeon Forge, 12   2. Luke Parish, Christian Brothers, 12
3. Gage Richmond, Soddy Daisy, 11   3. Blake Sutherland, Baylor, 9
4. Aaron Oliver, Cleveland, 10   4. Andrew Gentuso, Donelson Christian Academy, 12
5. Skyler Boring, Heritage, 12   5. Wells Hamilton, Montgomery Bell Academy, 11
6. Ronquai Love, Martin Luther King, 12   6. Nick Burrichter, Brentwood Academy, 12
     
This week:     This week:  Marchetti & Parish both wrestled 152 in duals where they picked up falls.  Sutherland also wrestled at 152 scoring an 8-0 win over Patton (McCallie).  Hamilton was defeated 13-5 in a dual by Cosgrove (Father Ryan) wrestling at 145.
     
152 lbs   152 lbs
     
1. Turbo Smith, Soddy Daisy, 12   1. Kaleb Baker, Christian Brothers, 12
2. Larry Dickerson, Chattanooga Central, 12   2. Patrick Cosgrove, Father Ryan, 12
3. Jordan Russell, Ooltewah, 12   3. Ben Kurtz, St. Benedict, 12
4. Alex Bennett, Franklin, 12    4. Benjamin Kidd, Brentwood Academy, 12
5. Josh Hamilton, Cleveland, 11    5. Connor McCroskey, Donelson Christian Academy, 12
6. Brayan Garcia, Hillsboro, 12   6. Ben Barton, Montgomery Bell Academy, 11
     
This week:    This week:  Baker lost to Kurtz in a dual as Kurtz was injured by an illegal move and was unable to continue the match.  Marcelo Morrice, typical behind Cosgrove / Marchetti for Father Ryan, wrestled Kidd in a dual and earned a 12-1 win.  Barton wrestled up to 160 in a dual where he lost 10-0 to Naughton (Father Ryan).
     
160 lbs   160 lbs
     
1. Aaron Lopez, Cleveland, 12   1. Bryson Popp, Baylor, 12
2. Blake Solomon, Eagleville, 12   2. Brandon Hataway, Christian Brothers, 12
3. Tyler Sells, Blackman, 11   3. Calum McCroskey, McCallie, 12
4. Andres Leyva, Gibbs, 12   4. Patrick Wallis, St. Benedict, 12
5. Robbie Clark, Bradley Central, 12   5. Nick Naughton, Father Ryan, 10
6. Luke Humphreys, Dickson Co, 12   6. 
     
This week:    This week:  McCroskey moved up to 170 where he lost 14-5 to Parker (Baylor).  Naughton defeated Barton (MBA, 152) 10-0 in a dual.  Neither Hataway nor Wallis wrestled in the dual this week.
     
170 lbs   170lbs
     
1. Keagan Matlock, Heritage, 12    1. Barrett Walthall, Christian Brothers, 12
2. Chad Solomon, Maryville, 10   2. Ryan Parker, Baylor, 9
3. Tyler Crane, Clarksville, 12   3. Cody Burchwell, Pope John Paul, 12
4. Garrett Alexander, Soddy Daisy, 11   4. Mason Mingus, Franklin Road Academy, 12
5. Sean Kennedy, Riverdale, 10   5. John Hagey, Father Ryan, 11
6. Chase Gregory, Walker Valley, 12   6. Dave Matthews, Webb, 12
     
This week:    This week:  Parker defeated McCroskey (McCallie, 160) 14-5 in a dual.  Hagey defeated Patton (MBA) 10-0 in a dual.
     
182 lbs   182 lbs
     
1. Ethan West, Cleveland, 11   1. Nathan Hoodenpyle, McCallie, 11
2. Blaike Henry, Soddy Daisy, 12   2. Houston Clements, Baylor, 12
3. Stephen Wilson, Fulton, 12   3. Mike Ewards, Christian Brothers, 12
4. Jordan Davis, Cordova, 12   4. Jacob Cretin, Brentwood Academy, 10
5. Hazma Yunis, Kenwood, 11   5. Houston Hooker, Father Ryan, 11
6. Brailen Brown, Jefferson Co, 12   6. Logan Reid, St. Benedict, 11
     
This week:     This week:  Clements returns to the mat at this weight where he wrestled Hoodenpyle in a dual with Hoodenpyle winning 3-1 in OT.  Edwards defeated Reid 8-3 in a dual.  Cretin defeated Hooker 4-1 in a dual, making them 1-1 on the year.
     
195 lbs   195 lbs
     
1. Scottie Boykin, Riverdale, 12   1. Franklin Garstin, Montgomery Bell Academy, 12
2. Bryson Begley, Dobyns Bennett, 12   2. Corbin McOlgan, Christian Brothers, 12
3. Billy Raulson, Walker Valley, 11   3. Blake Douglass, Fayette Academy, 12
4. Oleg Stukanov, Cleveland, 12   4. Robert Norred, Baylor, 11
5. Chase Brunson, Morristown-East, 12   5. Ben Stacey, Father Ryan, 9
6. Trevor Shropshire, Daniel Boone, 12   6. Joshua Greer, Brentwood Academy, 11
     
This week:    This week: Garstin defeated Stacey 16-5 in a dual.  McOlgan pinned Claus (St. Benedict) in a dual.  Norred defeated Roberts (McCallie) 3-2 in a dual.  Stacey defeated Greer 6-3 in a dual.
     
220 lbs   220 lbs
     
1. T.J. Satterfield, William Blount, 12   1. Amos Mason, Brentwood Academy, 12
2. John Kramer, Wilson Central, 10   2. Morris Eguakun, Montgomery Bell Academy, 12
3. Rex Shotts, Ravenwood, 10   3. Casey Cook, McCallie, 12
4. Josh Filby, Franklin, 10   4. Jeremy Brandon, Christian Brothers, 11
5. Jebediah Davis, Heritage, 11   5. John Schnissrauter, Baylor, 10
6. Dakota Sullivan, Dickson Co, 12   6. Brandon Christy, Father Ryan, 12
     
This week:    This week:  Eguakun pinned Christy in a dual.  Cook defeated Schnissrauter 5-3 in a dual.
     
HWT   HWT
     
1. Bruno Reagan, Clarksville, 11   1. Jay Robertson, Montgomery Bell Academy, 11
2. Taylor Padony, Beech, 12   2. Drayke Armstrong, Christian Brothers, 12
3. Adrien Keeley, Bartlett, 12   3. Tucker York, Brentwood Academy, 11
4. C.T. Leavell, Farragut, 12   4. Madison Malone, Briarcrest, 11
5. Jeff Benson, Oakland, 12   5. Will Thomas, Baylor, 11
6. Joey Evans, Heritage, 12   6. 
     
This week:    This week:  York pinned Christy (Father Ryan, 220) in a dual meet.  Thomas defeated Brian Phillips (McCallie) 4-2 in 3OT.